Naravno, postoje tu neka pravila koja valja ispoštovati i stvari koje treba uraditi, ali je daleko lakše uspeti nego propasti. Pa i u kriznim vremenima.
Generalno, potrebno je iznova i iznova usavršavati svoje prodajne veštine. Odmah zatim ide povećavanje sopstvene produktivnosti i na kraju identifikovanje najačih kupaca i zadovoljenje njihovih potreba.
Napredak može ponekad značiti uvođenje novih proizvoda, ali i potpunu promenu asortimana. Ukoliko naš asortiman nije dovoljan ili je zastareo, neophodno je izvršiti poboljšanja i promene kako bi firma mogla da nastavi sa radom, a mi trgovci, nastavili svoj napredak u karijeri.
Napredak je definisan kroz permanentno povećanje prometa, zarade i krajnjim zadovoljenjem potreba kupaca. Zato je bitno uvideti da sitna poboljšanja mogu imati presudan značaj po naš razvoj. Dovoljno je uvesti neku novu uslugu i biti konkurentniji kod kupaca. Isto je i sa novim proizvodima. Caka je u tome da uverite postojećeg kupca da svaki novi proizvod ili usluga koji uvedete biće jednakog ili boljeg kvaliteta od ovog koji već kupuje. Naravno, po odličnoj ceni.
Kada prepoznaš koji su to stari kupci koji mogu kupovati nove proizvode, vreme je da kreneš u osvajanje tržišta. Ovde postoji bojazi da se prilikom pokušaja plasmana novog proizvoda izgubi kupac i za stare. To se ne može dogoditi ako se sve uradi na pravi način. Prvenstveno je potrebno izbaciti pretpostavke bilo koje vrste. Zatim, mora se osmisliti i prikazati efektna prezentacija novog proizvoda i omogućiti proba po extremno povoljnim uslovima. To je otprilike ubrzano ispitivanje tržišta.
Uvek je lakše početi uvođenje novih proizvoda starim kupcima, ali ne mora obavezno da znači da će oni biti i najbolji kupci ili kupci uopšte. Zato i jeste bitno da se nov proizvod prikaže i prezentuje što široj populaciji potencijalnih korisnika.
Neretko se dešava da nove proizvode prime kupci koji nikada nisu kupovali naše stare proizvode.