Објављено дана

Trikovi prodaje: Prihvati promenu!

Hvala ti što pratiš naš rad. Praćenjem našeg rada ti poboljšavaš svoj rad. Učiš i radiš na sebi i na taj način se izdižeš iznad prosečnosti koja nas okružuje.

Sa razumevanjem želje za usavršavanjem i potrebom da stvari uradiš na bolji, brži, lakši ili bolje plaćeni način, svrstavaš sebe u 20% populacije koja to radi. Ako želiš da stvarno nešto promeniš i postaneš deo 1% populacije, moraš da zapneš i uradiš sve što je u tvojoj moći da to i postaneš.

Ti držiš konce svog života. Hoće li on biti uspešan ili ne, samo od tebe zavisi.

Dosta često pišem o promenama. Sve se menja, a oni koji menjaju društvo inpostavljaju trendove prvi prihvataju promene. Čak u mnogim slućajevima ih i sami iniciraju. Zašto je to tako?

Pročitao sam članak koji mi je dobar prijatelj poslao na mail i šokirao se. Reč je o izvršnom direktoru firme Nokija koja je nekada bila sinonim za najbolje, ponavljam NAJBOLJE telefone na tržištu. I to do pre samo nekoliko godina. Svi se rado sećamo modela na koje smo bili tako ponosni. Poslednja reč tehnike i dizajna. Vrhunski kvalitet. Gotovo mitski predmet.

Za samo godinu dana ova kompanija je od najboljeg proizvođača mobilnih telefona spala na to da ne postoji. Da upravo tako. Nokija je prestala da postoji.

Nokijin direktor u članku koji parafraziram kaže: ,,Radili smo sve ispravno i dobro i na kraju smo nestali!“ Kako je to moguće?

Ovaj članak me je toliko šokirao da sam ga pročitao tri ili četiri puta u potpunoj neverici. Sve što je pisalo je istina. Pa kako se onda desilo da je lider u nečemu prestao da postoji za tako kratko vreme?

Priča je univerzalna i odnosi se na sve nas. Nekada sve radimo odlično, ne dobro, osrednje već odlično i na kraju potpuno izgubimo trku sa konkurencijom.

To je zbog toga što prestanemo da učimo, da se preispitujemo i dozvolimo sebi da se uljuljkamo u svoju zonu konfora. To je bilo dozvoljenk možda generaciji naših očeva. Mada je mog zakačio talas promena i on ih je izneo na svojim leđima u svojim 50-im godinama.

Godinama je radio svoj posao i obavljao ga je najbolje u regionu, možda čak i u čitavoj državi, i to onoj bivšoj, velikoj. Radio je ispravno, vredno, marljivo svaki dan. Dolazio je ranije na posao i odlazio kasnije.

Ali sistem se promenio. Za sektor u kome je radio preko noći je postao zastareo model. Ipak, on je prihvatio promene i prvi od svojih kolega pronašao posao, pošto mu je firma ugašena. Pohađao je kurs računara i jezika i ko zna čega još, kako bi se uklopio u novi sistem. I uspeo je. Uklopio se. Danas radi u novom sistemu i stalno uči nove stvari, prati trendove u svojoj oblasti i prihvata promenu kao nužnu.

On je shvatio na vreme da je odupiranje promenama uzaludan posao. I opstao je. Nokija, Kodak, Blackbery i još stotine drugih koji su bili lideri u svom polju, nisu. Jer nisu pratili trendove i prihvatali promene.

Nemoj da dozvoliš da se tebi desi isto to. Prihvati promenu i uradi sve što je potrebno kako bi se prilagodio novom stanju stvari.

Možeš li to?